SOLO. HAN SOLO.

26. května 2018 v 18:30 | Besss
aneb moje malé shrnutí dojmů z dalšího dílu star wars!
Jooo... a obsahuje spoilery. Takže jestli nemáte spoilery rádi, tak to NEČTĚTE. :)

Nejdřív bych ráda podotkla, že nejsem zas až tak skalní fanoušek (abych to objasnila: o star wars jsem se začala zajímat až s dílem "Síla se probouzí", protože v tu dobu táta řešil s kým na něj půjde... a zeptal se mě. No a tak způsobil, že jsem objevila další skvělej fandom. Takže díky, tati).

Tudíž vám budou moje postřehy možná připadat strašně povrchní a tak... ale já jsem jaksi ještě nepronikla DO VŠECH tajů galaxie. A teď už k recenzi!

anotace:
Naloďte se na Millennium Falcon a vydejte se do předaleké galaxie ve filmu Solo: Star Wars Story, zbrusu novém dobrodružství nejoblíbenějšího syčáka v galaxii. V řadě troufalých eskapád hluboko v temném a nebezpečném zločineckém podsvětí potkává Han Solo nejen mohutného Chewbaccu, svého budoucího kopilota, ale narazí i na nechvalně známého hazardního hráče Landa Calrissiana. Na této cestě se zrodí jeden z nejnepravděpodobnějších hrdinů ságy Star Wars.

Zdroj: ČSFD (Falcon)
Já jsem se tedy namlsala už u anotace (akorát mě trochu zarazilo to označení "syčák", ale pak jsem si vzpomněla, že byl vlastně pašerák, takže tím jsem si to vysvětlila) a další vlna nadšení přišla, když jsem uviděla plakát. Už před tím jsem si říkala, jak to asi udělaj s Harrisonem Fordem, protože jsem si nějak nedokázala představit, jak ho dokážou omladit o tolik let :D, ale při pohledu na týpka s bouchačkou a na svítivě oranžovým pozadí mi to začalo bejt celkem fuk, protože to vypadalo každopádně dost slibně.

(Kvalita nic moc, ale tohle byla ta verze, která visela před naším kinem... tak se omlouvám, chtěla jsem vám to udělat autentický :D)

Ráda si plakáty prohlížím, takže jsem u něj strávila asi půl hodiny a fakt... těšila jsem se jak malá.

Jakmile jsme s taťkou zapadli do měkoučkých sedadel, zhasla světla a rozezněla se hudba, byla jsem ve svým živlu.
Pak ale přišlo první zklamání!
Kde. Jsou. Jezdící. Písmenka?!
Ty tolik typický úvodní titulky tam prostě nedali! Jakože WHAT?! Ale je dost možný, že na tom nese vinu naše kino, protože jim přišlo zbytečný dávat tam ty tuňácký titulky, když jsou stejně v angličtině. Místo toho tam mrskli úplně normální a naprosto nestylový psaný arialem... :(
Ale fajn. K ději!

Mladý Han (zatím opravdu jen Han) se živí jako zloděj pod křídly děsivé lady Proximy (mimochodem je to gigantická housenka) a kterou upřímně nenávidí a se svou holkou Kirou plánuje, jak se zpod její moci vymanit. Hned v prvních pár minutách se mu to povede a následuje zdárná? honička, během níže se mu podaří uprchnout z planety, na které doteď žil. Bohužel - má to háček.
Kira, která prchala s ním, totiž už takové štěstí nemá a zůstvává na Corélii.
Zdrcený Han se hned hlásí do letectva, aby se mohl pro svou lásku vrátit, což je mu umožněno a jako bonus získává své "druhé jméno" - Solo, protože je sám a tedy "sólo".
V armádě ovšem zjišťuje, že to není tak růžové a tak se pokusí dezertovat. Překazí mu to ovšem tři vojáci, kteří rovněž dezertují a zároveň jsou tam tak trochu inkognito... a nemají o společníka ani trochu zájem.
Han se tedy ocitá na milost a nemilost předhozen jakémusi "zvířeti", které vojáci zřejmě živí podobnými jako je on. Naštěstí pro hlavního hrdinu není onou děsivou obludou nikdo jiný, než Žvejkal! Nejdřív se ho doopravdy pokusí zabít (má asi dost hlad, vojáci se smějí, že Han to bude mít rychle za sebou, wookie prý jedl před třemi dny), ale jakmile Han opráší svou dost mizernou "wookiejštinu" (ehm... prostě jazyk wookie), karty se obrátí a Žvejkal se rychle nechá přesvědčit, aby spolu utekli.
Následně se přidají k oněm třem dezertujícím vojákům, nastoupí k nim na loď a na oplátku jim přislíbí pomoc při jedné parádní vlakové loupeži.
Nebyly by to ale hvězdný války, kdyby se to obešlo bez nějakýho padoucha v pravou chvíli a tak se i při loupeži jeden objeví. A samozřejmě v ten nejnevhodnější okamžik!
Následuje bitka, dvě postavy při ní zemřou (ale není to nikdo, ke komu byste stihli za tak krátkou dobu nějak přilnout) a aby toho nebylo málo - celá zásilka drahocenného plynu (?) - coaxium se to jmenuje -, o kterou tu vlastně kráčí, se zřítí do hlubin a vybuchne.
Takže zloději nemají nic.

Han se rozhodne, že pomůže při sehnání nového coaxia náhradou a při tom (ejhle!) potkává svou velkou lásku - Kiru. Ta se mezitím stala (po záhadných událostech, které divákovi ani Hanovi nejsou objasněny) něčím jako pobočnicí nejzápornějšího záporáka celého filmu. (Bohužel, jméno jsem si nezapamatovala a abych se přiznala, ani na mě moc nezapůsobil. Na Vadera fakt nemá. Ale jako proůměrnej padouch byl obstojnej.)
Han pochopitelně žárlí a snaží se získat Kiřinu pozornost - takže když ten superpadouch, jehož jméno jsem si nezapamatovala, rozhodne, že Kira pojede shánět coaxium s ním, má z toho vlastně radost.
Následuje zápletka se získáním-nezískáním "nejrychlejší lodi, jakou Kira zná", ke které ale musejí přibrat i jejího pilota - podivínského karbanického podvodníka - Landu.
Lando nakonec souhlasí, že s nimi poletí jako pilot a pomůže jim coaxium získat, ovšem za pětadvaceti procentní výdělek z celého zisku. Kira, Han i jejich "parťák-nadřízený" Beckett kývnou a vyráží pro cennou surovinu.
Mezitím se na scénu dostává droidka L3 (která byla za mě absolutně boží) a kromě toho, že dělá Landovi kopilota a má (jak on sám říká) nejlepší navigační program v celý galaxii, se dost bere za práva droidů.

Proto, když přilétají na planetku (ehm, ani tohle jméno si nevybavím, ale asi to naštěstí není moc důležitý), kde se coaxium těží, aby ho ukradli, a L3 zjišťuje, že tam v "nevolnictví" pracuje spousta droidů, vyvolává vzpouru.
Nastává strašný zmatek, coaxium je převezeno na loď, roboti se bouří a L3 umírá. Landovi to zlomí srdce, tkaže ho Žvejkal s Hanem musí doslova dotáhnout do bezpečí, kde se naprosto zhroutí nad pozůstatky své kopilotky. To už se ale Han ujímá řízení lodi a odlétají, aby se potýkali s nástrahami vesmíru.
Po (menších) problémech se jim podaří dostat se k rafinérii na zpracování coaxia, což taky musí být dost rychlá akce, protože coaxium je nsmírně reaktiviní a těkavé a nestabilní a bůhvíco ještě.

Ovšem ve chvíli, kdy se vše zdá být zachráněno a naprosto růžové, se vrací banditský padouch ze začátku, který překazil onu vlakovou loupež.
Po několika efektivních záběrech přichází zjištění, že tenhle padouch (s typickým Vaderovským "dýchátkem") je vlasntě hezká holka, která má jen ty nejčistší úmysly.
V několika minutách je přesvědčí, že všechno je vlastně trochu jinak a že to coaxium, kterého se tak složitě zmocnili, by vlastně měli dát jí, protože ho využije k mnohem lepším účelům a že kdyby ho opravdu dali tomu padouchovi s nezapamatovatelným jménem, stalo by se něco strašného.
A tak Han a Kira vymyslí plán (mimochodem je tak komplikovaný, že mám pocit, že oba museli přemýšlet tak osm kroků napřed)a po pár bojových scénkách se vážně dostane do správných rukou.


Tak.
Tohle bylo nejkratší shrnutí, jakýho jsem byla schponá a i tak jsem to dost osekala, aby z toho nebyla litanie (ale stejně je).

A teď si projdeme moje skromné hodnocení celýho filmu.

Líbil se mi. To je první věc.
Asi bych mu nedávala tak vysoký hodnocení jako předešlýmu filmu, ale kvalitka to byla a perfektně jsem si to užila (a táta jakožto starší ročník, odrostlý na originální sáze, taky), takže i když teď budu krtitizovot, je to všechno jenom takový hnidpišství a vlastně jsem fakt nadšená.


coaxium
Kolem této suroviny se vlastně dál točí celý film. Párkrát mě během něj dokonce napadlo, že je snad i trochu škoda, že nebylo ani v anotaci zmíněný...

Jak se v ní ale naopak dozvědět můžeme, Han se opravdu setkává s nám všem (?) dobře známým wookiem Chevbaccou - aka Žvejkalem. Mrzí mě jen, že právě on byl jediným pojítkem s dalším dějem celého velkého příběhu. Jinak se všechno točilo kolem ukradeného, nebo naopak neukradeného coaxia a Hanovy holky, kterou se Han snaží v průběhu celého děje získat zpátky, přestože mu dává jasně najevo, že z vážných důvodů nemůže.

superpadouch
Trochu zklamání, nebyl to zas až takovej charakter a o nějakým charismatu se taky moc mluvit nedalo. Byl prostě nesympatickej - a to je tak nějak všechno.
Bohužel, jméno jsem si nezapamatovala a abych se přiznala, ani na mě moc nezapůsobil. Na Vadera fakt nemá. Takže nic.
Ale jako proůměrnej padouch byl obstojnej.

Vlastně... jako průmerný padouši byli obstojní všichni. Během filmu jste si totiž celou dobu nemohli být jistí, kdo na jaké straně vlastně stojí a jestli je to klaďas, nebo záporák (místy už to bylo trochu vyčerpávající). Jediná postava, u který jsem snad nikdy neznejistěla byl Han. Jo - a Žvejkal.

herec Hana
Wow!
Prostě wow! nechápu, jak to udělal, ale ačkoliv si nejsou s Harrisonem Fordem (a to ani s jeho mladou verzí) vůbec podobný, za celou dobu mě to ani na chvilku nerozhodilo. On se choval jako on, tvářil jako on, pohyboval jako on... takže poklona!

přechody
tohle bylo taky trochu zklamání. (Ale došlo mi to až potom, co jsem to dokoukala, takže bych to ani moc nepočítala...) Prostě ty přechody, takový ty fakt retro, starý přechody, jak se celá scéna odsune někam doprava, doleva, nahoru, dolů, nebo prostě - víme o čem je řeč :D, tak to tam nebylo.
Ale... jak říkám, napadlo mě to až po skončení filmu.


Abych to nějak shrnula.

Star wars je legenda.
Je to kultovní záležitost.
A "dodělávat" nějakou takovou kultovní zážitost je vždycky dost ožehavý a trochu riskantní. Za mě bych ale tvůrcům potřásla rukou a od srdce pogratulovala, protože jestli z toho nevytěžili maximum, tak devadesát procent určitě. Je na tom vidět, že snaha byla. Doba se mění a už by to ani nešlo točit tak jako dřív - a lidi by to možná ani nebavilo, takže oceňuju způsob, jakým se přizpůsobili.
Hlavně jsem fakt ráda za toho herce, co hrál Hana, protože tím tu postavu nijak neurážel a v rámci možností to byl mega výkon. Na druhou stranu, jestli chcete starý dobrý star wars - pusťte si starý dobrý star wars a do kina nechoďte, páč by vás to asi zklamalo.


...ale jsetli jste nepolíbení, hodně tolerantní, nebo prostě zvědaví jako já - šup do nejbližšího bijáku!
A pak dejte do komentářů vědět, jak se to líbilo vám! :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama